Lajčák: Političari su shvatili da je bolje i za njih i za zemlju da se dogovore

Izvor: Wikivijesti
Status: Završen 12:08, 14. decembar 2007. (UTC)
Molim vas da ne stavljate nove informacije na ovaj članak. Ukoliko postoje nove informacije vezane za ovu temu, molimo vas napišite novi članak.


Sarajevo (Bosna i Hercegovina), 14. decembar 2007. – Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Miroslav Lajčak smatra da protekla kriza nije bila toliko dramatična kako je bila predstavljana.

"Kada se kod običnog svijeta pojavio strah od novog rata, političari su shvatili da je bolje i za njih i za zemlju da se dogovore", rekao je Lajčak u intervjuu "Novostima".

On je pojasnio da mjere koje je on donio nisu smanjivale utjecaj entiteta, već je trebalo da olakšaju donošenje odluka na nivou Vlade i parlamenta.

"Sva tri konstitutivna naroda su osjetljiva na zaštitu svojih interesa. Da su ove mjere ta prava ugrozile, reakcija bi bila veoma negativna sa sve tri strane. Zato ova reakcija nema veze sa suštinom, nego je rezultat nepovjerenja, koje ovdje postoji", rekao je Lajčak.

"Kada sam uvodio mjere, nastavio je on, "razmišljao sam o funkcionalnosti Vijeća ministara i parlamenta. Nisam uopće špekulirao o bilo kakvom regionalnom konceptu. BiH nije talac Kosova. Ova zemlja je izgubila puno vremena i treba da gledamo kako da se priključi EU".

Na pitanje do kada će ostati „protektorska bonska ovlaštenja", odgovorio je da je odluka o tome u nadležnosti Vijeća za provođenje mira.

"Sigurno je da niko nije za to da ona ostanu duže nego što je potrebno. Kada budemo vidjeli da ovlaštenja nisu potrebna i kada domaći političari počnu donositi odluke u rokovima koji su potrebni i u skladu s evropskim standardima, onda niko neće držati bespotrebno ni visokog predstavnika ni njegova ovlaštenja", rekao je Lajčak.

On je još istakao da nije sporna budućnost Republike Srpske.

"RS je ustavna činjenica ove zemlje! I tačka! Ne vidim razlog zašto se oko ove teme toliko špekulira. Ova zemlja ima dva entiteta, jedan se zove RS, i to niko ne može da promijeni. Ove jeftine demagogije - "ne damo Srpsku", s jedne, i "ukinut ćemo Srpsku", s druge strane, nisu izvodljive. Svi mogu mirno da spavaju. To je polazna činjenica. Ovaj ustav garantira status quo. Tu nema nazad, ali nema ni naprijed.", stav je visokog predstavnika.

Što se tiče procesa rješavanja konačnog statusa Kosova, on je rekao da mu njegova pozicija ne dozvoljava da iznosi svoje lično mišljenje vezano za Kosovo i da komentira stavove bilo koje članice EU, pa i svoje zemlje.

"Razmišljam o BiH i meni je ključno da BiH napreduje. Neću dozvoliti da se vještački pravi veza između Kosova i BiH", zaključio je Lajčak.

Izvori[izmijeni]