Idi na sadržaj

Nemiri na Tibetu

Izvor: Wikivijesti
Status: Završen 17:22, 16. mart 2008. (UTC)
Molim vas da ne stavljate nove informacije na ovaj članak. Ukoliko postoje nove informacije vezane za ovu temu, molimo vas napišite novi članak.


Lhasa (Kina), 15. mart 2008. – U glavnom gradu Tibeta, Lhasa, došlo je do protesta budističkih svećenika i studenata u proteklih nekoliko dana. Po nepovrđenim podacima tibetske vlade u egzilu, u sukobima između demonstranata i kineskih snaga sigurnosti poginulo je oko 100 osoba. Zvanična kineska novinska agencija HsinHua navodi brojku od 10 poginuli, između ostalih dva radnika lokalnog hotela i dva vlasnika prodavnica, koji su, kako je navedeno, napadnuti u naletu demonstranata. Dalje, HsinHua navodi da su sve žrtve civili, koji su stradali u podmetnutim požarima.

Na 160 mjesta u gradu Lhasa podmetnuti su požari, od čega 40 većih. Po podacima tibetanske vlade koja se nalazi u sjevernoj Indiji u egzilu, do sada je ubijeno najmanje 30 osoba. Ova brojka je potvrđena, dok se nezvanično barata s brojem od 100 poginulih. Radio Slobodna Azija (Radio Free Asia) navodi da je grad Lhasa nakon izbijanja demonstracija praktički izoliran od vanjskog svijeta te da je kineska vlada tamo uputila brojne vojne i policijske snage. RFA se poziva na izvore u Tibetu, po kojima su kineski vojnici pucali na demonstrante u blizini budističkog hrama zvanog Jokhang. Međutim, ovi navodi nisu potvrđeni iz nezavisnih izvora. Navodi se da su zapaljene kineske prodavnice te roba iz njih opljačkana i zapaljena. Slične podatke navodi i kineska agencija HsinHua.

Protesti su otpočeli 10. marta, na 49. godišnjicu tibetanskog ustanka protiv kineske vlasti na Tibetu 10. marta 1959. Taj ustanak je kineska vojska krvavo ugušila. Od tada je i vrhovni tibetanski poglavar Dajal Lama u egzilu.

Izvori

[izmijeni]